Loading

PRZEGLĄD GRECKICH SŁODKOŚCI

Tradycyjny grecki posiłek nigdy nie jest kompletny bez przepysznego deseru. W naszym poście znajdziesz listę najpopularniejszych deserów, które zachwycą każde podniebienie.

Grecka kuchnia to nie tylko owoce morza i sałatki, lecz również przepyszne słodkości. Zwyczajem tej kuchni jest serwowanie po posiłku jakiegoś słodkiego deseru. Mogą to być owoce sezonowe lub mega słodkie ciasto. Grecy naprawdę lubią słodycze i cenią sobie desery, w których wyraźnie czuć cukier.

Greckich słodyczy jest bardzo dużo z pewnością cieżko byłoby pokazać je w jednym poście, więc przedstawimy wam najciekawsze z nich.

 

 

Najpopularniejsze greckie desery:

 

Baklawa

Baklawa jest jednym z najpopularniejszych greckich ciast o niezwykłym smaku. Tworzy się je z kilku warstw cienkiego ciasta fylo, które przekładane jest mieszanką siekanych migdałów lub orzechów. Upieczone ciasto nasączone jest słodkim syropem i posypane pistacjami.

 

Loukoumi

Loukoumi uznawany jest za najbardziej kontrowersyjny deser, który możemy spotkać w całej Grecji – część osób uważa iż jest to warty uwagi smakołyk, natomiast inni wręcz przeciwnie. Loukoumi to galaretki o smaku owocowym posypane cukrem pudrem. Można je kupić na wagę lub w ozdobnych opakowaniach (zazwyczaj z motywem greckim).

 

Melamakarona

Melamakarona to ciasteczka podawane w Grecji w okresie Bożego Narodzenia. Składają się najczęściej z mąki, cukru i oliwy. Są bardzo słodkie ze względu na syrop, w którym są zanurzane. Mimo bardzo prostego przygotowania należy użyć wysokiej jakości składników, zwłaszcza miodu i oliwy.

 

Bougatsa

Bougatsa to ciasto śniadaniowe, które często podawane jest razem z kawą. Głównym składnikiem ciasta jest budyń otoczony ciastem fylo. Bougatsa jest szczególnie popularna na północy Grecji, w okolicy Seres i Thessalonik. Najsmaczniejsza bougatsa podawana jest na ciepło, jednak nie trzeba zjadać jej całej bo nadaje się do przechowywania w lodówce.

 

Loukoumades

Loukoumades to pączki różniące się wielkością od tych znanych w Polsce – są zdecydowanie mniejsze. Ulepione są z ciasta drożdżowego, smażone na głębokim tłuszczu i polane syropem miodowym. Często obsypuje się je sezamem lub orzechami.

 

Wyprawę do Grecji i skosztowanie tych regionalnych deserów polecamy każdemu łasuchowi. Dla osób lubiących naturalne, zdrowe słodycze, Grecja jest wymarzonym rajem!