Loading

Wąwóz rzeki Enipeas

Wąwóz rzeki Enipeas

Riviera Olimpijska – wąwóz rzeki Enipeas

W rejonie Riwiery Olimpijskiej, która znajduje się we wschodniej części Macedonii nad Morzem Egejskim znajduje się wiele plaż, wąwozów, kanionów czy Meteorów. W tym przewodniku pokażemy jak prawidłowo powinno się określać w regionie Pieria i dlaczego powinniśmy odwiedzić największą atrakcję w miejscowości Litochoro czyli wąwóz rzeki Enipeas. Wąwóz daje nam możliwość obcowania z naturą, serwując na każdym kroku piękne widoki. Człowiek nie może oprzeć się pokusie aby cały czas nie stawać i nie cykać dziesiątek kolejnych fotek. Z lewej i prawej strony strome skalne ściany porośnięte roślinnością, w dole wijąca się rzeka Enipeas, a przed nami ośnieżone szczyty Olimpu, z najwyższymi Mitikasem oraz Stefani, na których zgodnie z mitologią zasiadali greccy bogowie z Zeusem na czele. Przy odrobinie szczęścia będziecie mieli okazję podziwiać kozice swobodnie żyjące w tym miejscu. Finałem naszego spaceru po wąwozie będzie niewielki wodospad oraz dwa zielono-rdzawe jeziorka. Ich potoczna nazwa to Wanna Afrodyty, gdyż zgodnie z mitologią bogini miłości odbywała w nich regularne kąpiele.

Dla kogo?

Wąwóz rzeki Enipeas jest ulubionym kierunkiem turystycznym dla osób kochających aktywny wypoczynek. Godzinna piesza wędrówka wąwozem prowadzącym z Litohoro do wodospadów Withos, które wpadają do mitologicznych Wanien Afrodyty i obcowanie z dziką naturą na pewno wspaniale wpłynie na Twoje samopoczucie. To bez wątpliwości świetny pomysł na spędzenie swojego wolne czasu zarówno z dziećmi jak i z osobami starszymi. Bez problemu można przejść ją z wózkiem dziecięcym, a jedyną przeszkodą mogą być nieduże schody przy samym wejściu na akwedukt. Od strony rzeki Enipeas zamontowano barierki dodatkowo wzmacniające poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy pojechać?

Najlepszą porą na odwiedzenie tego regionu jest cały okres od kwietnia do października. Wąwóz daje nam możliwość obcowania z naturą serwując na każdym kroku przepiękne widoki, więc nawet jesienią warto się tam wybrać w celu podziwiania zapierających dech w piersiach krajobrazów przyrodniczych.

Jak dojechać?

Najbardziej popularnym sposobem na dotarcie do wąwozu rzeki Enipeas jest podróż samochodem bezpośrednio do kanionu. Droga do Wąwozu Enipeas jest dobrze oznaczona. Tablice kierunkowe poprowadzą nas bez większych komplikacji prosto do celu, a zgubienie się w tym miejscu wymagałoby naprawdę wielkich zdolności. Jedyną komplikację może stanowić dość duża różnica wzniesień, którą musimy pokonać. Po wąwozie będziemy poruszać się wciąż działającym akweduktem wybudowanym na jednej z jego stromych, skalnych ścian. Jest to trasa spacerowa nie wymagająca od turysty żadnego przygotowania.

Czy wejście do wąwozu rzeki Enipeas jest płatne?

Wstęp do Wanien Afrodyty jest bezpłatny.

Podsumowując…

Wąwóz rzeki Enipeas, w którym znajdują się Wanny Afrodyty i Wodospad Zeusa jest przede wszystkim dla ludzi, uwielbiających ruchliwy wypoczynek i chcących zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jeżeli ktoś podróżuje z biurem turystycznym Grecos warto wykupić wycieczkę fakultatywną widniejącą pod nazwą Wioski Olimpu. Dzięki niej zwiedzimy zarówno Stavros, jak i wąwóz Enipeas, a także chociażby twierdzę Platanamonas oraz Paleos Pantelejmonas.

Leave a Reply