Loading

GRECJA W KOSTKACH – SER FETA

Grecja w kostkach – Ser feta

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Dlaczego spożywanie sera feta jest korzystne dla organizmu człowieka?
  • Kto może spożywać ser feta?
  • Czy ser feta można jeść będąc na diecie?
  • Czy ser feta zawsze ma ten sam smak?
  • Jak długo ser feta dojrzewa?
  • Z jakiego mleka jest robiony ser feta?
  • Jakie są techniki wyrobu sera feta?
  • Co świadczy o wilgotności i słonym smaku sera feta?

Greckie produkty są znane na całym świecie, a jedną z ikon tego kraju jest ser feta.  Jest określany jako najstarszy ser na świecie.  Jego historia sięga czasów Bizancjum. Obecnie używana grecko brzmiąca nazwa „feta” pochodzi od włoskiego słowa „fetta” czyli plaster. Swoją popularność zawdzięcza zdrowym i naturalnym właściwościom. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstaje ser feta? Dlaczego jest zdrowy i czemu jego historia wiąże się z mitologią? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Skład

Oryginalny ser feta w głównej mierze składa się z pasteryzowanego mleka owczego(czasem także mleka koziego).

Jego formuła powstania jest ściśle utrzymana, a jego przepis nie jest modyfikowany. Nie jest to w szczególności łatwy produkt do wytworzenia w warunkach domowych. Smak sera fety może znacząco się różnić ze względu na oczekiwaną przez właściciela istotę .

Produkcja

Powyżej wspomniano, że produkcja sera fety jest skomplikowaną oraz restrykcyjną recepturą. Po wybraniu mleka spełniającego wszystkie wymagania jest ono poddawane procesowi dojrzewania (głównie trwającego 3 miesiące) za pomocą wyselekcjonowanych drobnoustrojów.

Kolejno mleko ulega koagulacji, której głównym produktem powstającym jest serwatka. Ta zaś umieszczona jest w zalewie solnej i odsączana bez użycia ciśnienia. Pod jej wpływem ser staje się wilgotny i nabiera słonego posmaku. W tradycji jego proces różni się jednoznacznie, gdyż mleko było ubijane za pomocą gałązki figowca(gdyż jego sok zawierał enzymy trawienne).

Kolejną techniką istniejącą podczas produkcji jest zlewanie mleka do naczynia, w którym wcześniej znajdowały się resztki skrzepu z poprzedniego przetworu mleka. Służyło to zsiadaniu się mleka. Jego autentyczną formą są bochenki. Oryginalnie powinien być pakowany w drewniane baryłki lub metalowe pojemniki.

 


Zalety Spożywania

 

Feta to ser, którego właściwości i wartości odżywcze poznano już w starożytnej Grecji. Jest on bogatym źródłem pełnowartościowego białka, (będącego ważnym składnikiem budulcowym) oraz wapnia. Wysoka zawartość sodu sprawia, że nie każdy może po niego sięgać. Mylnie uważa, że ser feta nie może być spożywany przez osoby będące na diecie, sądząc że to źródło dużej liczby kalorii czy cholesterolu. Jego składniki biorą udział w regulacji ekspresji genów oraz podczas procesów metabolicznych. Wchodzi także w skład układów enzymatycznych, a także bierze czynny udział w transporcie tlenu oraz w prawidłowości widzenia.

 

Historia

Powyżej zostało wspomniane, że ser feta jest uważany jako jeden z najstarszych serów świata. Co ciekawe od 2002 roku nazwa „feta” jest chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla serów pochodzących z Grecji. Jego nazwa była wprowadzona do języka greckiego w XVII wieku i odnosi się do metody produkcyjnej stosowanej na greckiej wyspie Lesbos. Ser feta zajął stałe miejsce w kanonie tradycyjnej żywności starożytnej Grecji. Stał się rozpoznawalnym produktem kuchni greckiej. Sposób wytwarzania sera fety opisano także w „Odysei” Homera.