9 listopada 1989 upadł mur berliński. Trzydzieści lat później pozostało z niego zaledwie kilka fragmentów chętnie wykorzystywanych przez artystów graffiti i innych twórców jako ekstrawagancka powierzchnia do tworzenia . East Side Gallery w Berlinie nazywana jest najdłuższą na świecie galerią sztuki na świeżym powietrzu. Ponad setka murali ozdabia tu najdłuższy zachowany w całości fragment muru berlińskiego. East Side Gallery należy do najbardziej odwiedzanych miejsc w Niemiec. Szacuje się, że każdego roku mogą oglądać ją ok.3 miliony turystów. Oryginalnie zostały one namalowane w 1990 roku po wschodniej stronie muru berlińskiego .Pomimo dwukrotnej renowacji (pierwszy raz w 2000 roku, kiedy to odmalowano 33 obrazy, a drugi w 2009) część prac niestety została częściowo zniszczona przez erozję i… wandali. East side galery jest wypełniona pięknymi muralami które łączą ze sobą style pop-artowe, awangardę, karykatury, satyrę i stylizacje, surrealizm.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Wśród ponad 100 obrazów wybrałam te co najbardziej sprawiły mnie do myślenia.

“My God, Help Me to Survive This Deadly Love.” Przedstawia on całujących się komunistycznych przywódców Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Namalowany przez Dimitrij Vrubel w 1990.

“Amour, Paix/“Peace, Love-Wisdom”” Stworzony przez Hervé Morlay i Andreas Paulun w 1990 roku. Wesoła street-artowa ekstrawagancja, ukazująca różnorodne motywy, w tym m.in. spreparowane portrety kilku znanych osobistości. W 2009 roku dodał wiele słów w języku francuskim. Tym obrazem chciał zmienić negatywną aurę Muru na pozytywną.

“It´s Happened In November” Stworzony przez Kani Alavi. W 1990 roku.

“Flora is going/Flora geht” Stworzony przez Brigide Böttcher w 1990. Przedstawia rajskie miejsce, ogrodzone czerwono-białą balustradą. Flora, rzymska bogini wiosny, właśnie odchodzi. Stuka Brigity Böttcher przypomina o tym, jak ludzkie zachowanie zagraża przyszłości planety.
.

Malowidło ścienne Engela „Marionetten eines abgesetzten Stücks” (Puppets in a dropped play) przedstawia ponurą, surrealistyczną scenę. Marionetka na pierwszym planie, przypomina bohatera „scream ”(namalowany prez Edvarda Muncha) i płacze krwią. Obraz ma dwie impretentacje może nawiązywać do zjednoczenia Niemiec po 2 wojnie światowej (RFN i NRD) ,lub pożegnanie się ze swoim starym życiem i rozpoczęcia od nowa.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………