Za greckim i polskim stołem – obiady
W tym artykule dowiesz się…
- Jakie są podstawowe różnice między polskim a greckim obiadem?
- Jak kultura i położenie wpływają na podawane posiłki?
- Gdzie Grecy i Polacy lubią spożywać obiady?
- Kilka ciekawostek odnośnie obiadów polskich i greckich.
W dzisiejszych czasach ze względu na globalizacje, granice kultur zacierają się. Nikogo nie zdziwi sushi przygotowywane w Danii przez Czecha. Dostęp do przepisów jest coraz prostszy, tak samo jak do składników. Jednakże, niezależnie od tego, czy posiadamy przepis i składniki, wygląd, smak czy wykonanie będą różniły się od tych przygotowanych w danej kulturze. Również kultura żywieniowa różni się w Polsce i Grecji. Naszym głównym celem są dzisiaj obiady.
Owoce morza a mięso
Zarówno Grecja, jak i Polska odznaczają się obfitymi obiadami, które mają za zadanie zaspokoić potrzeby żywieniowe. Jednak zasadniczą różnicą jest to, że w diecie Greków dominują owoce morza oraz ryby. Znajdziecie tam m. in. Souvlaki, Moussaka,. Natomiast w Polsce dominuje mięso (oczywiście z warzywami).
Mięso
Warto zwrócić uwagę na mięso. Nic dziwnego, występuje w każdej kulturze, ale mimo tego w różnych krajach może być inaczej podawane. W Grecji mięso jest dodatkiem smakowym, a nadrzędną rolę w posiłkach pełnią warzywa, owoce oraz makarony. Najbardziej popularnym mięsem jest baranina, która jest spożywana podczas Niedzieli Wielkanocnej, wołowina oraz wieprzowina.
W Polsce sytuacja wygląda inaczej. Ze względu na przeszłość i historię Polski, potrawy czy dania różnią się od siebie. Ryby jako główne danie obiadowe można znaleźć w północnej części kraju, tj. Gdańsk czy Sopot. Jednak ze względu na położenie, nie występują tam owoce morza. W innych regionach Polski mięso dominuje nad naturalnymi wyrobami przyrody. Najbardziej lubianym mięsem w Polsce jest drób, innymi, również znanymi mięsami, są wieprzowina oraz wołowina.
Zupy
Ciekawym elementem są zupy. W polskiej kulturze obiad może być podzielony na dwie części: 1 oraz 2 danie. Pierwszym daniem jest właśnie zupa. Najbardziej znaną i lubianą przez Polaków zupą jest rosół – co ciekawe, w jego składzie znajduje się mięso z kurczaka! Może być również podawany osobno, w zależności od upodobań. Na bazie rosołu również przygotowuje się inne zupy, np. zupę pomidorową.
Gdybyśmy poprosili w Grecji o zupę, najprawdopodobniej zostalibyśmy uznani za osobę chorującą, ponieważ zupy w tym kraju podawane są odświętnie oraz dla osób ze słabą odpornością.Ciekawostki
- Polacy spożywają obiady w domu, natomiast Grecy częściej spożywają je poza domem – w restauracjach, knajpach itp., bo gdzie indziej lepiej by się rozmawiało o polityce, osiągnięciach, czy o codziennych sprawach? Wiele restauracji jest dostosowanych do takich okazji, by umilić klientom czas spędzany w ich lokalach.
- Oprócz różnic, polska i grecka kuchnia mają pewien związek ze sobą. Istnieją dania, mające inne nazwy, jednakże ich przygotowanie i wygląd są podobne. Przykładem takiego dania jest greckie Dolmades, a w Polsce, gołąbki.
- W Polsce wiele potraw jest zapożyczanych z innych kultur, jednakże ich wygląd i poszczególne elementy się różnią. Doskonałym przykładem jest gyros, który w Polsce podawany jest jako sałatka, a w Grecji jako potrawa w picie.